BST 21 km

Biuro zawodów Bieg Szlak Trafi zlokalizowane jest w Karczmie Parchatka i otwarte w czasie trwania zawodów biegowych.

Bieg Szlak Trafi 21 km

Odrobinę wolniej, ale dalej! Tutaj będziecie mogli dłużej cieszyć się zabawą z gzami i komarami w błocie. Przebiegniecie kilka spektakularnych wąwozów, przeklniecie w duchu kilka razy organizatorów, ale na mecie pojawicie się z szerokim uśmiechem! 

Trasa: 21 km (jedna pętla)
Start: Karczma Parkatka
Meta: Karczma Parchatka
Termin:  03 sierpnia 2024.

Zapisy: BST 21km
GPX: pobierz trasę

Bieg w krainie Księżnej Izabeli Czartoryskiej

Rozpocznij swoją przygodę z Bieg Szlak Trafi półmaratonem w magicznym sercu Polski. W miejscu gdzie historia splata się z przyrodą, a trud trasy przenika przez baśniowe zakątki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie 21 km czekają na Ciebie nie tylko komary i gzy, ale również błoto, niezwykłe widoki oraz piękne historie.

To tutaj na początku XIX wieku spacerowała Księżna Izabela Czartoryska. Podziwiając parchackie wąwozy planowała budowę pierwszego polskiego muzeum Świątyni Sybilli w Puławach. Razem ze swoją świtą i zaproszonymi gośćmi wypoczywała na pobliskich wzgórzach obserwując z góry piękne zachody słońca nad doliną Wisły. Gdy sierpniowy upał zaczynał doskwierać, chłodziła się w grocie ozdobionej kamiennym blokiem z napisem „Mężnym Polakom”.

Biegnąc nasz półmaraton odwiedzicie te magiczne miejsca przepełnione historią, gdzie jedynym świadkiem tych wydarzeń jest otaczająca przyroda. Poczujecie na własnej skórze czym jest bieganie po terenie, który rządzi się własnymi prawami. Prawami wiatru, wody i czasu. To one wspólnie przenikając się nawzajem sprawiają, że trasa półmaratonu BST co roku wygląda zupełnie inaczej.

Półmaraton Puławy, Parchatka

Jak co roku Karczma Parchatka będzie miejscem startu i mety półmaratonu. Przygotowaliśmy szereg atrakcji nie tylko dla zawodników, ale również kibiców. Starsi kibice będą mogli zapoznać się z wyrobami lokalnych rzemieślników oraz lokalnymi produktami spożywczymi. Młodsi natomiast będą mogli skorzystać z zabaw przygotowanych przez animatorów.

Zachęcamy również do odwiedzenia parku Czartoryskich w Puławach. Miejsca, które jest dla nas szczególne! To tam większość z nas trenowała pierwsze podbiegi zanim odważyła się ruszyć na podbój stromych zboczy parchackich wąwozów. To tam będziecie mogli zwiedzić pierwsze w Polsce muzeum Świątynię Sybilli, zobaczyć piękny pałac Księżnej Izabeli Czartoryskiej, Domek Gotycki, Pałac Marynki, Bramę Rzymską, Schody Angielskie, groty oraz… pawie 🙂

Nie możemy również pominąć atrakcji w pobliżu Puław i Parchatki. Jeżeli podczas biegu będziecie uważni dostrzeżecie na drugim brzegu Wisły kamieniołomy w Nasiłowie. W najbardziej wysuniętej na południe części trasy Waszym oczom ukarzą się ruiny zamku Esterki w Bochotnicy. Z kolei na północy tuż za kominami Zakładów Azotowych znajduje się przepiękny rezerwat przyrody Piskory. Jeżeli lubicie ciszę i spokój a przyjeżdżacie do nas na cały weekend te miejsca będą idealnym wyborem na niedzielne rozbieganie 🙂

Przebieg trasy BST 21km 2024

Trasa półmaratonu to nie lada wyzwanie! Czeka Was co najmniej 8 podbiegów a pierwsza dzida pod górę jest już niecałe sto metrów od stratu. Wybiegając z wąwozu na jego szczycie będziecie mieli około 1,5km płaskiej polnej drogi. Jest to miejsce dla tych bardziej ambitnych. Można cisnąć ile fabryka dała bo później może być z tym ciężej. 2gi kilometr to ostra nawrotka i zbieg do głębokiego, wilgotnego i błotnistego o każdej porze roku wąwozu. Tzw. „Rzeźnia” kończy się długim podbiegiem na górze, którego jest asfalt (wrrr…) skręcacie w prawo i po 20 metrach dobiegacie do rozjazdu. Tam nie biegniecie w żadną z dróg tylko wskakujecie na wprost pod skosem 😉 w kolejny wąwóz. Jest szansa, że będą stali strażacy lub wolontariusze i pokierują w odpowiednie miejsce. Piękny i długi w miarę suchy wąwóz ciągnie się przez około 1,5km. Kończy go rzecz jasna podbieg, taki na dwa. Najpierw stromo i krótko a później długo, ale delikatnie pod górę. Jeżeli wybiegniecie z lasu przy pomniku w Lesie Stockim znaczy, że jesteście na trasie 😉

Od pomnika zaczyna się długa prosta. Kilka zygzaków i po 8 km piękny stromy zbieg, strumyk, podbieg zygzak lewo prawo, góra, dół i jesteśmy na 10km. Tam pilnujemy skrętu w prawą bo jak ktoś się rozpędzi wyląduje w Wierzchoniowie a to duży błąd bo trzeba będzie wracać pod wielką górę 🙂 Czyli po 10km pilnujemy odbicia. Tutaj będziecie mieli fajny spokojny odcinek trasy przez piękny las. Kończy się on zbiegiem. Na dole dajemy ostro w prawo i pędzimy jakieś 200m. Na 12km skręcamy w lewo. W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać i porobić zdjęć bo będziecie w jednym z najładniejszych naszym zdaniem wąwozów. Dziki, głęboki, wąwóz, którego dno żłobione jest przez płynący strumień zachwyca o każdej porze roku!

Jak już nasycicie oczy tym pięknem pilnujcie skrzyżowania i skrętu w lewo. Jest on równo na 13 km. Ważne miejsce bo tutaj nam kiedyś zerwano oznaczenia i część osób popędziła prosto. Wielkie podejście skończy się zbiegiem do Bochotnicy. Tam na 14,5 km będzie punkt odżywczy, na którym będziecie mogli zatankować bukłaki. Po chwili wytchnienia ruszacie pod górę w Bochotnicy. Przed jej szczytem warto się obrócić i poszukać zamku Esterki. Pilnujcie w tym miejscu skrętu w lewo. Nie jest on na szczycie podejścia tylko przed szczytem!

Kolejna część trasy to bajkowa wąska ścieżka, która poprowadzi Was przez kolejne piękne wąwozy z małymi przygodami po drodze (zbiegi, podbiegi) aż na Górę Trzech Krzyży w Zbędowicach (18 km). W tym miejscu można już zacząć myśleć o finiszu bo do mety zostało zaledwie kilka kilometrów i maksymalnie jeden podbieg 😉

Newsletter

Nie przegap ważnych informacji!


    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Obowiązują polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi.